27.05.2024 - Adıyaman

Kâhta’da Nemrut Badem Çiçeği Festivali

Kâhta’da Nemrut Badem Çiçeği Festivali
REKLAM ALANI

Türkiye’nin önde gelen badem bölgesi Adıyaman’ın Kahta ilçesinde bu yıl birincisi düzenlenen Nemrut Badem Çiçeği Festivaline ilçeye bağlı Bağözü köyünde start verildi.

Adıyaman Valiliği, Kahta Kaymakamlığı ve Badem Birliği tarafından organize edilen Badem Çiçeği Festivali, Bağözü köyündeki badem bahçelerinin gezilmesiyle başladı.

Düzenlenen programa Vali Mahmut Çuhadar, Milletvekili Muhammed Fatih Toprak, Adıyaman Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, Kâhta Kaymakamı Selami Korkutata, AK Parti İl Başkanı Mehmet Dağtekin, Tarım ve orman İl Müdürü Nurettin Kıyas, Bademi Birliği Başkanı M. Sena Yıldırım, Kahta Ziraat Odası Başkanı F. Rüştü Turanlı, STK Başkanları ve badem üreticileri katıldı.   

Badem bahçesini gezerek burada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Mahmut Çuhadar, badem bahçelerindeki çiçeklerin müthiş bir atmosfer oluşturduğunu, Nemrut zirvesindeki beyaz karın badem çiçeklerine yansıdığını ve iki güzelliği bir arada yaşadıklarını söyledi.

Adıyaman’ın badem üretiminde öncülüğü elinde bulundurduğunu dile getiren Vali Mahmut Çuhadar, “100 bin dekarın üzerinde ekili badem bahçelerimiz ve 30 bin tonun üzerinde üretimimiz var. Bademde bu kadar söz sahibi olan ilimize tabii ki badem festivali yakışır. Dün Nemrut Dağı’nın karla kapalı olan yollarını açtık, ikisinin aynı haftaya denk gelmesi çok güzel oldu. Nemrut Dağı bütün dünyadan turist çekiyor, bu yönüyle de çok değerli bir hazinemiz. Bütün yerli ve yabancı turistleri Adıyaman’a bu eşsiz görüntüyü izlemeye davet ediyoruz.” dedi.

Festival programı, tarihi Cendere köprüsünde düzenlenecek çeşitli etkinliklerle devam edecek.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ